Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości i zmora wielu ludzi we współczesnych czasach.

W ciągu roku ponad 35 tys. pacjentów trafia do szpitali z bólem głowy. To ok. 10 proc. wszystkich hospitalizacji dotyczących 30 głównych schorzeń Polaków.

Dlaczego ból głowy tak często nas nęka?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy?

Czy ból głowy może świadczyć o poważnych chorobach?

Medyczne statystyki pokazują, że zdecydowanie najczęściej ( ok.90% wszystkich bóli głowy) to tzw. napięciowe bóle głowy, które nie wynikają z żadnej poważnej choroby, lecz są dolegliwością samą w sobie.

Czynników wyzwalających napięciowe bóle głowy jest bardzo wiele, m.in.:

– zaburzenia mechaniczne w ciele powodujące wzmożone napięcie mięśni( wady zgryzu,dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych,wady postawy,choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,głównie szyjnego itd.)

-stres, niekontrolowane emocje

-przemęczenie, brak snu

-głód

-nieprawidłowe oddychanie (oddychanie ustami)

Ból głowy towarzyszy też często wielu chorobom, zarówno tym banalnym, jak chociażby przeziębienie,ale również bardziej poważnym,np.

-nadciśnienie tętnicze

-zapalenie zatok

-wady wzroku

-jaskra

-neuralgie nerwu twarzowego

-bóle chorych zębów

-zatrucie substancjami toksycznymi(np.alkoholem metylowym,tlenkiem węgla,nitrobenzenem, przewlekłe zatrucie ołowiem)

– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

– tętniak i zapalenie mózgu

Najbardziej powszechne napięciowe bóle głowy mogą być leczone z dużym powodzeniem.

Leczenie polega na doprowadzeniu do zniesieniu napięcia mięśni wywołujących przewlekły ból głowy. Najbardziej skuteczna jest w tym terapia manualna (rehabilitacja stomatologiczna) wykonywana przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Bardzo często również w procesie leczenia musi uczestniczyć dentysta w celu korekty warunków zgryzowych( uzupełnienie brakujących zębów,podniesienie wysokości zgryzu, wyrównanie przechylonej płaszczyzny zgryzu itp.) Praca w zespole dentysta-fizjoterapeuta i całościowe podejście do problemu daje najbardziej skuteczne rezultaty. W ten sposób udaje się pomóc 80-90% pacjentów z bólami głowy.